GNOME 46 Kathmandu Yayınlandı

GNOME Project, Katmandu kod adlı GNOME 46 sürümünün yayınlandığını duyurdu. Öne çıkan değişikliklerden bazıları arasında RDP ile uzaktan oturum açma, değişken yenileme hızları (VRR), erişilebilirlik iyileştirmeleri, gelişmiş bildirimler ve ayarlar, geliştirilmiş genel arama ve diğer geliştirmelere sahip yeni bir Dosyalar uygulaması ve GNOME Circle‘a yeni uygulamaların eklenmesi yer alıyor.

GNOME 46’yı denemek isteyen kullanıcılar için Nisan ayında Fedora 40 ilk olarak GNOME 46 ile piyasaya sürülecek ve ardından yaklaşık bir hafta sonra Canonical, GNOME 46 ile birlikte Ubuntu 24.04 LTS’yi piyasaya sürecek.

GNOME 46’daki iyileştirmelerden biri, Microsoft OneDrive’ın GNOME’un Çevrimiçi Hesaplar özelliğine eklenmesi. Bu sürümde, Ayarlar’da bir Microsoft 365 hesabına bağlanabileceksiniz ve OneDrive’ınız, yerel dosyalarınız ve klasörlerinizin yanında göz atabileceğiniz Dosyalar kenar çubuğunuzda görünecek.

GNOME 46’daki bazı daha derin değişiklikler arasında arama için azaltılmış bellek kullanımı, daha iyi ekran kayıt performansı, Image Viewer tarafından daha verimli kaynak kullanımı ve GNOME’un terminal uygulamalarındaki hız iyileştirmeleri yer alıyor.

Image Viewer uygulaması ve GNOME’un arama teknolojileri aynı zamanda kötü amaçlı yazılımlara karşı daha iyi koruma sağlayacak. Kötü amaçlı yazılımlar Linux’ta çok yaygın olmasa da bu proaktif önlemler kullanıcıların korunmasına daha da yardımcı olacak.

Kesirli ekran ölçekleri kullanırken GNOME 46’nın daha keskin arayüzler, daha net ekran metni ve daha net kullanıcı arayüzleri içerdiğini de belirtelim. Bu iyileştirmeler, en son GTK sürümünü kullanan GNOME uygulamalarına bağlı. Dosyalar’daki arama geliştirmelerinin yanı sıra, bu güncellemede dosya aktarım iletişim kutusu da geliştirilmiş durumda.

GNOME 46’da artık eski dosya aktarım düğmesinin yerini arama düğmesi alıyor ve dosya aktarım iletişim kutusu kenar çubuğunun alt kısmına taşınmış durumda. Kullanıcılar artık dosya aktarımı ilerledikçe dolan bir daire görecek, aynı zamanda dosyaların kopyalandığını belirten bir metin de görecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x