İngilizlerden İstanbul Depremi uyarısı! Seçim ve İmamoğlu vurgusu! Tarih verdiler

İngiltere’nin köklü gazetelerinden The Economist’in 31 Mart’ta yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine yönelik haberinde seçimlerin belirleyici unsurunun deprem hazırlığı olduğuna dikkat çekti.

’16 MİLYON İNSANIN YAŞADIĞI ŞEHİR BENZER BİR FELAKETE HAZIRLANIYOR’

Haberde, “İstanbul’un yaşlanan konut envanterinin durumuna ilişkin endişeler, Türkiye’nin güneyinde 53 binden fazla insanın hayatını kaybettiği şiddetli bir depremin yaşandığı geçen yıldan bu yana artıyor. 16 milyon insanın yaşadığı şehir benzer bir felakete hazırlanıyor.” denildi.

‘7.0 BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR DEPREM MEYDANA GELME OLASILIĞI YÜZDE 60’

Deprem tarihine yönelik uzman görüşüne yer verilen haberde, “Alanında önde gelen sismologlar, 2030’dan önce bölgede 7 büyüklüğünde bir depremin meydana gelme olasılığını yüzde 60’ın üzerinde görüyor.” ifadeleri yer aldı.

İMAMOĞLU’NUN 50 BİN YENİ BİNA VAADİNİ TUTMADIĞINA VURGU YAPTILAR

Adaylara yönelik yapılan değerlendirmede, Ekrem İmamoğlu’nun 50 bin yeni bina inşa edeceği vaadinde bulunduğu ancak 2019 yılından bu yana belediyenin inşaat şirketinin sadece 10 bin konutun yapımını tamamladığına değinildi.

Cumhur İttifakı Adayı Murat Kurum, seçilmesi halinde beş yıl içinde 650 bin yeni konut teslim etme sözü verdiğine vurgu yapıldı.

‘İMAMOĞLU’NUN KOLTUĞU DA TEHLİKEDE OLACAK’

Haberde, 31 Mart’ta Belediye Başkanlarını ve meclis üyelerini seçmek üzere sandık başına gidecek olan İstanbullu seçmenin depreme karşı hazırlıklı olma konusunda endişeli olduğuna dikkat çekildi ve “İmamoğlu’nun koltuğu da tehlikede olacak.” ifadelerine yer verildi.

İMAMOĞLU: SANKİ EKREM’İN ELİNDE BİR SİHİRLİ DEĞNEK VAR

Öte yandan CHP’li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bugün İstanbul’un depreme hazırlığıyla ilgili yaptığı skandal açıklama ise yoğun tepki çekti.

2019’da göreve gelmeden önce İstanbul’un deprem sorununu 5 yıl içinde çözeceğini vaat eden İmamoğlu 5 yılın sonunda, “Sanki böyle şey hani. Evet İstanbul depreme hazır değil. Yani İstanbul’da Ekrem’in elinde bir sihirli değnek var.” ifadelerini kullanarak deprem sorununu ti’ye aldı.

The Economist’in seçim vurgulu İstanbul Depremi haberinin ardından İmamoğlu’nun yaptığı açıklama dikkatlerden kaçmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x