Rusya ve Çin yeni gaz anlaşmasına yakın

Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, Rusya ve Çin’in “yakın gelecekte”, Çin’e Rus gazı taşıyacak olan Sibirya Gücü-2 doğalgaz hattı için anlaşma imzalamasının beklendiğini söyledi.

Interfax’ta yer alan habere göre, Novak, Rossiya-1 isimli televizyon kanalında doğalgaz hattına atıfta bulunarak “İncelemeyi tamamlamayı ve yakın gelecekte Moğolistan topraklarından geçecek 50 milyar metreküp doğalgaz kapasiteli bir doğalgaz boru hattının inşasına yönelik sözleşme imzalamayı planlıyoruz” dedi

Rusya, ülkenin kuzeyindeki Yamal bölgesinden çıkan ve Moğolistan’dan geçerek Çin’e yılda 50 milyar metreküp doğalgaz taşıması planlanan Sibirya Gücü-2 boru hattının inşası için yıllardır görüşmeler yürütüyordu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in petrol ve doğalgaz konusunda baş yetkili olarak gördüğü Novak, Çin’i Putin ile beraber ziyaret eden heyette yer alırken, Rusya’nın doğalgaz ihracat tekeli Gazprom’un CEO’su Alexei Miller yer almıyor.

Çin’e ziyareti sırasında Putin ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping iki ülke arasındaki stratejik ortaklıkta “yeni döneme” girildiği taahhüdünde bulunmuşlardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x